ENGELLİ BAKICISI

Ä°lgili resim

Zihinsel ve/veya fiziksel engelli bireylerin bakımı çoğu zaman onların hayatı boyunca sürecek olan bir süreçtir ve büyük bir sevgi ve anlayış, büyük bir sabır gerektirir. Yemek yeme, tuvalet alışkanlığı gibi başka kişilerin belirli bir süre içinde edindiği davranışların kazandırılması dahi ortalamanın çok üzerinde bir zaman alabilir. Bu durumdaki kişilerin bakımı ve eğitiminde size yardımcı olacak bir engelli bakıcısı bu zorlu süreci daha kolay geçirmeniz açısından faydalı olacaktır.

Sultanahmet Danışmanlık olarak engelli  bir çocuğu olan ailelerin ruh halini, üzüntü ve sıkıntısını, zaman zaman düştükleri umutsuzluğu anlıyor olmak iddiasında değiliz; hayatın bu tür zorluklarını kimsenin onları yaşayanlar gibi ve kadar anlayamayacağının bilincindeyiz. Ancak süreci hafifletmenin, aileler açısından daha kolay hale getirmenin mümkün olduğuna inanıyoruz ve bu konuda size yardımcı olmaya hazırız. Engelli kişiler sağlıklı kişilerden daha yorucudur, herhangi bir şeyi öğrenmeleri ve günlük alışkanlıkları edinmeleri daha uzun sürer. Eğitimli ve deneyimli bir engelli bakıcısı bu sürecin gerektirdiği en önemli niteliklerden biri olan sabır duygusuna sahip olduğu gibi bu durumdaki bireylerimize bir şeyler öğretmenin yöntemleri hakkında da bilgi sahibidir.

Zihinsel geriliği ileri derecede olan çocukların bir kavramı bir kerede öğrenmeleri mümkün değildir. Onları kısa ve basit komutlara alıştırmak ve bunu olumlu ifadeler kullanarak, acele etmeden ve sakin bir şekilde yapmak gerekir. Birey toplumdan uzak tutulmamalı, dışarıya çıkarılmalı, başka bireylerin sahip olduğu dış dünyayı izleyerek anlama ve öğrenme şansı ona da sunulmalıdır. Mevcut yeteneklerini en iyi şekilde kullanması sağlanmalı, öğrenebilen bir çocuksa ilgi duyduğu şeyler kendisine sabırla öğretilmelidir. Bu durumdaki bireyler başkalarının öğrenmelerini istediği şeyleri değil kendi ilgi duydukları şeyleri öğrenmeye yatkındır. Bu işin eğitimini almış bir engelli bakıcısı bakımını üstlendiği kişiye ne şekilde yaklaşmak, ne şekilde öğretmek gerektiğini kısa sürede tespit edebilecek kapasitede bir kişidir.

Sultanahmet Danışmanlık olarak fiziksel ve zihinsel engeli olanların bakımında yanınızda olmak istiyoruz ve bunu sizin için en iyi bakıcıları ve yardımcıları temin ederek yapmaktayız. Temin ettiğimiz kişilerin mesai saatleri, gündüzlü veya yatılı olma durumları ihtiyaçlarınız doğrultusunda ayarlanabilmektedir. Engelli bireylerin mevcut kapasitesinin anlaşılması, ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi için profesyonel yardım almak sizin iyi niyetli fakat amatörce çabalarınıza göre daha iyi ve daha verimli sonuçlar verecektir. Size yardımcı olmak için her zaman müsaidiz, her zaman bekleriz.

 


Arşivler